Forumul Universitatii Spiru Haret
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forumul Universitatii Spiru Haret

Forumul studentilor Universitatii Spiru Haret. Forumul unde se rezolva grile, cursuri, manuale, informatii utile, teste, prietenii intre studenti .
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi
 

 La revedere, Adrian Paunescu!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
zan
***Junior***
***Junior***
zan

Mesaje : 194
Data de inscriere : 09/04/2010

La revedere, Adrian Paunescu! Empty
MesajSubiect: La revedere, Adrian Paunescu!   La revedere, Adrian Paunescu! EmptyVin 5 Noi 2010 - 21:49

Ultima poezie a lui Adrian Paunescu , scrisa pe patul de spital .

De la un cardiac, cordial

De-aicea, de pe patul de spital
Pe care ma gasesc de vreme lunga,
Consider ca e-un gest profund moral
Cuvantul meu la voi sa mai ajunga.

Ma monitorizeaza paznici minimi
Din maxima profesorului grija,
In jurul obositei mele inimi
Sa nu ma mai ajunga nicio schija.

Aud o ambulanta revenind
Cu cine stie ce bolnav aicea,
Alarma mi se pare un colind
Cu care se trateaza cicatricea.

Purtati-va de grija, fratii mei
Paziti-va si inima, si gandul,
De nu doriti sa vina anii grei
Spitalul de Urgenta implorandu-l.

Eu va salut de-a dreptul cordial
De-a dreptul cardiac, precum se stie,
Recunoscand ca patul de spital
Nu-i o alarma, ci o garantie.

Va vad pe toti mai buni si mai umani
Eu insumi sunt mai omenos in toate,
Da-mi, Doamne, viata, inca niste ani
Si tarii mele minima dreptate!







Adrian Paunescu - Telefon peste moarte
În lumea numelor straine,
Ma simt, si eu, un strainez,
Iau telefonul lînga mine
si n-am ce numar sa formez.

Traiesc, fara speranta, drama
Ca neamul meu, acum, e frînt,
Mi-e dor de tata si de mama,
Dar nu au numar, la mormînt.

De convorbiri cu ei sunt gata
si în necunoscut ma zbat,
îi sun pe mama si pe tata,
Dar crucea suna ocupat.

Au numere secrete parca
si aparatul n-are ton,
Deodata aflu si tresar ca
Nici moartea n-are telefon.

Mi-e dor de voi, parinti din moarte,
Cu lacrimi bine va cuvînt,
Si uit ca ati plecat departe
Si n-aveti roaming, sub pamînt.

Formez un numar, oarecare,
Întreb precipitat de voi,
Dar stiu ca mort e cel ce moare
si nu mai vine înapoi.

Si, vai, de-atîta timp încoace,
Va chem si-n visuri, sa v-ascult,
Dar iarba pe morminte tace,
Cu numar desfiintat demult.

Si, daca o sa tinem minte,
Probabil, cînd o fi sa mor,
Am sa va caut în morminte,
Pe-un numar de interior.


Ultima editare efectuata de catre zan in Vin 5 Noi 2010 - 22:02, editata de 1 ori
Sus In jos
zan
***Junior***
***Junior***
zan

Mesaje : 194
Data de inscriere : 09/04/2010

La revedere, Adrian Paunescu! Empty
MesajSubiect: Re: La revedere, Adrian Paunescu!   La revedere, Adrian Paunescu! EmptyVin 5 Noi 2010 - 21:58

Scrisoarea fiicei catre ADRIAN PAUNESCU

Nici nu-mi dau seama, tata, cum sa ma adresez. Am multe sa-ti spun si multe sa te rog. Sunt clipe grele, stiu, am crescut suficient de mult cat sa pot intelege suferinta. De mai bine de o saptamana, de cand problemele ultimelor perioade s-au acutizat si s-au oficializat, mi-e foarte teama de linistea din jur. Tu nu m-ai crescut in liniste! Inca de mica, am trait in agitatia continua a vietii tale active.
Inainte sa merg la scoala, am mers cu tine in turnee, am contabilizat cu ochii mei timizi toate aplauzele multimilor, mi s-au intiparit in minte chipuri si destine, te-am privit din umbra varstei, te-am admirat, te-am imitat si m-am legat ireversibil de felul tau de a fi. E prea liniste, tata, in casa. Nu-mi place sa termin "Flacara" devreme, sa plece la tipar seara, si nu noaptea, cum obisnuieste sa se intample cand ai suficienta energie pentru a corecta amanuntit. Nu-mi place sa latre cainii si sa-i aud doar eu. Suna telefoanele, toti intreaba de tine. Oamenii te iubesc, chiar daca uita sa ti-o spuna in fiecare zi, chiar daca vietile lor chinuite nu le permit sa se exteriorizeze, de fiecare data cand isi amintesc de tine. Oamenii cred in tine, in puterea ta de a le schimba viitorul in bine. Sunt nefericiti, dar suferinta ta ii macina si ii innobileaza.
Ma cauta sudul, ma cauta Oltenia, sa afle ce mai faci. Ai tai, de la Barca, sunt ingrijorati si primesc vesti confuze de la posturile de televiziune care vorbesc despre tine. Din Ardeal ma suna cei mai buni prieteni. Basarabia asteapta vesti. Moldova de dincoace de Prut cauta raspunsuri. Chiar daca mi-e greu sa le explic tuturor ca treci prin clipe grele, nu pot sa le ignor tristetea. Nu-i mint, nici nu le dau detalii. De fapt, detalii nici nu prea stiu. In ochii mei nu mai e loc de diagnostic. Le spun ca te vei face bine. Le spun ca lupti. Le spun ca avem treaba. Si ei ma cred. Au nevoie sa ma creada. Se linistesc si ma roaga sa-ti transmit ca se gandesc la tine. Si vocea alarmata li se stinge intr-un mesaj inlacrimat.
Te rog, tata, gaseste optimismul de care e nevoie pentru lupta. Mai sunt atatea de facut! Vine iarna, vine frigul si trebuie sa te gaseasca bine. Vin sarbatorile, vine ziua mea, voi face 20 de ani si vreau sa fii puternic. La vara avem de mers la Barca, sa mancam lubenita si ciorba de stevie si sa stam pe terasa de acasa, sa luceasca in ochii nostri gradina si sa miroasa a ploaie. Or sa apara merele acrisoare pe Dealu Negru, taranii cu legume de langa Bucuresti isi vor scoate la porti recolta. Trebuie sa ma duci la Rameti, unde nu-mi amintesc daca am fost vreodata, sa ne uitam in Cartea de Onoare, in care ai scris de atatea ori petice de istorie. Eu am de mers la bursa, in Portugalia, si nu pot pleca linistita daca nu esti refacut. Mai e si drumul la Vatra Dornei, pe care-l planuim de atata vreme si pe care mi-ai promis ca-l vom face in tihna, cu opriri multe si vesele, ca atunci cand eram mica si credeam ca toate-s pentru totdeauna. Am vorbit de curand de tara Hategului. Vreau sa merg cu tine in Apuseni. Vreau sa ma inveti din nou sa umblu prin tara noastra. Nici la Putna n-am mai fost de mult.
Nu am facut destule impreuna. Asa ca, haide, tata, ridica-ti ochii tristi si ia-o de la capat. Te rog sa crezi in tine si in toti cei care iti vor binele. Te rog sa ai rabdare cu noi si cu suferintele fizice. Te rog sa vrei sa fii din nou puternic. Am nevoie de tine. Nu mai vreau sa fie liniste in casa. Vreau sa iubesc din nou timpul. Vreau sa ma simt in siguranta. E noiembrie. Nu-mi place toamna, cand tie nu ti-e bine.
Sus In jos
AngelM
***VIP***
***VIP***
AngelM

Mesaje : 61
Data de inscriere : 26/04/2010

La revedere, Adrian Paunescu! Empty
MesajSubiect: Re: La revedere, Adrian Paunescu!   La revedere, Adrian Paunescu! EmptyVin 5 Noi 2010 - 22:37

Sunt generatia in adidasi si blugi
Si ne-ai facut sa ne simtim niste teribili pusti.
Cu" Flacara "am copilarit
Si de asta acum rau ma doare.
Din zori caut raspunsul la o intrebare ...
Maestre, de ce arde aceasta flacara la lumanare???


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Dumnezeu sa-l odihneasca!
Sus In jos
Flory_fufu
* SUPER MODERATOR *
* SUPER MODERATOR *
Flory_fufu

Mesaje : 13851
Data de inscriere : 05/12/2009
Varsta : 53
Localizare : BUCURESTI

La revedere, Adrian Paunescu! Empty
MesajSubiect: Re: La revedere, Adrian Paunescu!   La revedere, Adrian Paunescu! EmptySam 6 Noi 2010 - 9:41

Intr-o lume rea si trista
Paunescu nu mai exista,
S-a mai stins inca un vis
Sper sa ajunga-n "paradis"!
Odihneste-te in pace Maestre!
Sus In jos
Flory_fufu
* SUPER MODERATOR *
* SUPER MODERATOR *
Flory_fufu

Mesaje : 13851
Data de inscriere : 05/12/2009
Varsta : 53
Localizare : BUCURESTI

La revedere, Adrian Paunescu! Empty
MesajSubiect: Re: La revedere, Adrian Paunescu!   La revedere, Adrian Paunescu! EmptySam 6 Noi 2010 - 9:42

Ruga pentru parinti

1. Enigmatici si cuminti
Terminandu-si rostul lor,
Langa noi se sting si mor,
Dragii nostri, dragi parinti.
Cheama-i doamne inapoi,
Ca si-asa au dus-o avertizat
Si fa-i tineri cum au fost
Fa-i mai tineri decat noi.

2. Pentru cei ce ne-au facut
Da un ordin da ceva,
Sa-i mai poti intarzia,
Sa o ia de la-nceput.
Au platit cu viata lor,
Ale fiilor erori,
Doamne fa-i nemuritori,
Pe parintii care mor.

3. Ia privitii cum se duc
Ia privitii cum se sting,
Lumanari in cuib de cuc,
Parca tac si parca mint,
Plini de boli si suferinti,
Ne intoarcem in pamant,
Cat mai suntem cat mai sunt
Mangaiatii pe parinti.

4. E pamantul tot mai greu
Despartirea-i tot mai grea,
Sarut mana tatal meu
Sarut mana mama mea
Dar de ce priviti asa,
Fata mea si fiul meu
Eu sunt cel ce va urma,
Dragii mei ma duc si eu.

5. Sarut mana tatal meu,
Sarut mana mama mea,
Ramas bun baiatul meu,
Ramas bun fetita mea.
Tatal meu, baiatul meu,
Mama mea, fetïta mea.
Sus In jos
Flory_fufu
* SUPER MODERATOR *
* SUPER MODERATOR *
Flory_fufu

Mesaje : 13851
Data de inscriere : 05/12/2009
Varsta : 53
Localizare : BUCURESTI

La revedere, Adrian Paunescu! Empty
MesajSubiect: Re: La revedere, Adrian Paunescu!   La revedere, Adrian Paunescu! EmptySam 6 Noi 2010 - 11:01

Sus In jos
ariana
***VIP***
***VIP***
ariana

Mesaje : 3371
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 62
Localizare : Cluj

La revedere, Adrian Paunescu! Empty
MesajSubiect: Re: La revedere, Adrian Paunescu!   La revedere, Adrian Paunescu! EmptyMier 10 Noi 2010 - 9:30

Alfabetul dupa Adrian Paunescu
Alfabetul dupa Adrian Paunescu, ca oantologie a celor mai frumoase citate dupa care se reasaza minunatiile lumii sirostul dragostei noastre pe pamant.

Amagire
Dar bine-ai venit, amagire,/ Mai stai, mai dureaza un pic,/ Aceasta mintitaiubire,/ Oricum, e mai mult ca nimic.

Contract
Cum te-am iubit, te voi iubi mereu/ Si, in desfasurarile postume,/ Eu incontractul meu cu Dumnezeu/ N-am sa te uit si-am sa te strig pe nume.

Descant
Sa fie de viata, sa fie de moarte,/ Sa fie de gustul de mar paduret,/ Fecioaramuscandu-l cu buzele sparte,/ Sa fie de sangele ei fara pret./ Sa fie de salciaplansului vesnic,/ Cand teatrele lacrimi confisca din ochi,/ Sa fie de ornic,sa fie de sfesnic,/ Sa fie de drag, spre a fi de deochi.

Durere
Aceluia care/ nu simte durerea,/ nu-i om sa gaseasca/ vreun loc nicaierea,/ cipoate o cale/ in cer recomande-i,/ eu nu dau oceane,/ pe Marea Irlandei./ Si-nochi eu am lacrimi/ din Marea Irlandei.

Final
N-am ce sa-ti explic/ nu mai vreau nimic/ dintr-o viata nici o clipa n-a ramas/Si-n acest final/ noi, paradoxal,/ facem nunta si botez si parastas.

Frumusete
Ce frumoasa esti in primavara,/ Cea mai minunata-ntre femei,/ Iezii pascnaframa ta usoara,/ Tu, cu muguri, bluza ti-o inchei./ Sigilat de tainenepatrunse/ Cerul bate drumul tau ingust,/ Trupul tau de muguri si de frunze/De la cine sa invat sa-l gust?

Iubire
Atunci cand totul se-ntampla firesc/ Ne-mpotriveam ca soarele si luna,/ si-abiaacum incep sa te iubesc/ Cand simt ca te-am pierdut pe totdeauna.

Juramint
Si jur pe tine si pe apa toata/ care ne tine barca inclinata/ ca vei ramane -dincolo de numar/ si dincolo de forme, masti si vorbe -/ a mea, de-a pururi, caun brat in umar.

Lacrimi
Eu simt ca mor uitandu-ma-ndarat/ Si cum coboara lacrimi sa ma spele,/ Te cautintr-un cuib de randunele,/ Mi-e dor, macar in poze, sa te vad./ Si, totusi,dincolo de-acest prapad,/ Tu ce mai faci, motiv al vietii mele?

Moartea
Da zgomotul marii afara din casa,/ Vreauliniste, liniste, marea m-apasa./ Vreau moartea sa vina sa lupte cu mine,/ Eusunt cineva, moartea e oarecine.

Scrisoare
Scrisoarea mea e de ulei, femeie,/ uleidin candele, ulei din cani,/ ti-o scriu ca sa-ti mai treaca intristarea/ ti-opun pe amintire si pe rani.

Salvare
Apleaca-ti fiinta prin ceata albastra/ Sa nastem salvarea din dragosteanoastra/ si roaga-te fiului tau ce e-n tine,/ Sa vina mai repede, sa-ti fiebine.

Tacere
Sa tac iubirea mea adanc-bolnava,/ sa tac si fulgerul ca te-as zdrobi,/ sa tacca inclestatul de gingii,/ sa tac si a revansa, a galceava./ M-as plange pan-laos si pan-la nume/ prin ochi, ca lacrima sa ies din lume.


Sus In jos
Continut sponsorizat




La revedere, Adrian Paunescu! Empty
MesajSubiect: Re: La revedere, Adrian Paunescu!   La revedere, Adrian Paunescu! Empty

Sus In jos
 

La revedere, Adrian Paunescu!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul Universitatii Spiru Haret :: CAFENEA ....SI VOIE BUNA!!! :: Arhiva CAFENEA ....SI VOIE BUNA!!!!-